Dopísek s úkoly pro předškoláky

Milé děti, protože se teď nějakou dobu nemůžeme scházet ve školičce, hrát si a společně řešit úkoly, připravily jsme pro vás malé úkoly na domácí vypracování. Jelikož jste už předškoláci a šikovné děti, jistě úkoly bez problému zvládnete. Budeme se moc těšit, až se opět uvidíme a také si splněné úkoly ukážeme a zkontrolujeme. Každý z těchto úkolů vás něčemu učí, procvičujete své poznatky, schopnosti a dovednosti. Bude to vlastně taková hra „Na školu“.

 

1. Společně si doma zahrajte PEXESO nebo jiné společenské hry. Napište nám, jak se jmenují:

2. Sestav složitější PUZZLE (60 - 100 dílků). Napište nám, jaký to byl obrázek a z kolika dílků:

3. Nakresli nebo namaluj veselý obrázek podle fantazie (co si vymyslíš). Nezapomeň správně držet tužku (štětec) ve třech prstech a nespěchat. Pod obrázek se podepiš. Ve školce si ho prohlédneme. Napište nám jeho název:

4. Poslechni si pohádku, dávej dobrý pozor, aby sis ji dobře zapamatoval/a a zkus ji rodičům převyprávět. Třeba na dobrou noc před spaním. Při mluvení nespěchej a vyslovuj zřetelně. Napište nám název pohádky:

5. Dobře si prohlédni svou oblíbenou hračku (např. plyšák, autíčko, panenka) a pokus se ji nakreslit, aby si byla alespoň trochu podobná. Zkus to samostatně. Už teď se těšíme na obrázek, který si také pěkně podepiš. Napište nám, jak se hračka jmenuje:

6. Zkuste si třeba každý den společně zacvičit několik cviků pro zdraví a dobrou kondici. Nejoblíbenější cvik nás pak ve školce naučíš. Také je dobré sportovat venku.

7. Každý den si procvičuj šikovnost jazyka a pusinky (gymnastika mluvidel), nenech je zahálet. Při výslovnosti sykavek (CSZ, ČŠŽ) nestrkej jazýček mezi zuby, správně vyslovuj. Společně si říkejte různá slova, věty, co vás napadne, co uvidíte doma okolo sebe, při prohlížení knížky, na procházce.

8. Nauč se nějakou jarní básničku. Budeme se těšit, že nám ji ve školičce řekneš. Třeba se ji pak společně naučíme. Prosíme rodiče o napsání textu básničky:

9. Zpívejte si společně písničky, s těmi je vždycky veseleji. Můžete přidat rytmizaci tleskáním, pleskáním, dupáním, hrou např. na plechovku. Kdo bude mít chuť, dostane ve školce „mikrofon“ a může si zahrát „na zpěváka“. Napište nám název té nejoblíbenější písničky:

10. Napište nám, co doma pomáháš rodičům, o co se staráš, jaké praktické činnosti dokážeš samostatně zvládnout (např. uklízení nádobí, příprava jednoduché svačiny, úklid stolu po jídle, pomoc při vaření, uklízení bytu, činnosti na zahradě):

11. Každý den trénuj správné držení příboru při jídle. Nezapomeň, že nůž drží vždycky ta šikovnější ruka (kterou držíš tužku).

12. „Kdo si hraje, nezlobí!“ Zaměstnáme a procvičíme ručičky a z papírové ruličky (od toaletního papíru) pomocí stříhání a lepení vytvoříme např. nějaké zvířátko nebo velikonoční ozdobu (fantazii a kreativitě se meze nekladou). Už teď se na výrobek těšíme a ve školce vystavíme.

13. Zkus určit, které písmenko (hlásku) slyšíš na začátku určitého slova a které na konci. Zahrajte si hru: „Čím slovo začíná (končí)“ nebo „Vymysli slovo na….. (třeba M)“. Ve školce si také procvičíme.

14. Na procházce s rodiči si všímej prvních jarních změn v přírodě. Některé nám zde vypište:

15. Zahrajte si výbornou hru na procvičení postřehu a paměti: „Co pod šátkem zmizelo“ (nebo je přidané). Vyložíme na stůl asi pět menších předmětů (počet se může zvyšovat), prohlédneme si je a pak zakryjeme šátkem. Určená osoba tajně odebere jednu věc. Po odkrytí šátku se pokoušíme určit, která věc na stole již není - která zmizela. Napište nám, s kolika předměty jste hráli, jak se vedlo:

16. Vymysli si krátký příběh a zahraj rodičům divadélko (např. pomocí maňásků, hraček, vyrobených loutek z papíru, jak budeš chtít). Napište nám název a stručný popis příběhu:

17. Vyber si z naší nabídky (na webových stránkách školy www.zsstudnice.cz - mateřská škola - předškoláčci nebo náměty ke stažení) alespoň 3 grafomotorické listy a vyplň je.

Pokud máte doma nějaký problém s vytisknutím listu, nevadí, nakresli na obyčejný papír nebo máš třeba svůj domácí sešit na procvičování grafomotoriky a jiných úkolů. Přines nám ho do školky ukázat.

18. Porovnej dva téměř stejné obrázky a najdi drobné rozdíly. Rozdíly zakroužkuj a list pak přines zkontrolovat. Můžeš si vybrat z naší nabídky (kdo bude mít možnost si vytisknout) nebo přinést i jiný obrázek.

 

Rodičům moc děkujeme za pomoc při zapisování a celkové spolupráci a vám, milé děti, za snažení a poctivé splnění úkolů. Už teď se moc těšíme, až si splněné úkoly ve školce společně prohlédneme a určitě se i odměníme. Děti, pokud byste chtěly úkolů více, podívejte se s rodiči na naši internetovou nabídku anebo si můžete samy úkoly vymyslet a pak přinést ukázat (můžete i vyfotit).

Vaše paní učitelky z mateřské školičky.