ZŠ a MŠ Studnice

TÉMA I.         BAREVNÝ PODZIM S VEVERKOU ČIPERKOU

Podtéma 1.         Ve školce a doma

• NAŠE MATEŘSKÁ ŠKOLA                   - noví kamarádi, značky, nové prostředí
  • PŘEDMĚTY DENNÍ POTŘEBY          - co používáme, jak se to jmenuje, věci okolo nás
  • NAŠE PŘÍRODA                                    - zahrada MŠ a její okolí - les, louka, pole
  • MOJE RODINA                                      - bydliště dítěte, členové rodiny, co je to domov

Nové děti se budou seznamovat s novým prostředím mateřské školy a okolím.

Budou poznávat nové kamarády, paní učitelky, paní školnice, seznámí se s pravidly společného soužití v kolektivu, vnitřním režimem MŠ. Starší děti budou mladším dětem pomáhat, budou se učit ohleduplnosti, toleranci a vzájemné pomoci.

Naším přáním je vytvořit prostředí vzájemné důvěry a bezpečí, kde se budou všechny děti cítit dobře.

Budeme si vyprávět zážitky z prázdnin, poznávat věci okolo sebe a také si povíme  o důležitosti rodiny, vysvětlíme si - co je to „rodina a domov“.

Budeme nadále spolupracovat s firmou AGRO CS a.s. Česká Skalice na programu „Malý zahradník“. V darovaného kompostéru budeme stále vrstvit přírodní odpad a v průřezu kompostéru pozorovat, jak se tráva, listí, kompostovatelný odpad z kuchyně postupem času mění a jak vzniká kvalitní půda, kterou zjara upotřebíme k pěstování. Z mobilních záhonků sklidíme zeleninu a bylinky. Na konci září se rozloučíme s balkonovými květinkami.

OBLASTI:

Dítě a jeho tělo

• přivítat všechny děti např. maňáskovým divadlem a připravit jim radostný vstup do mateřské školy
  • pomoc dětem a jejich rodičům orientovat se v novém prostředí
  • osvojovat si dovednosti k podpoře osobní pohody a pohody prostředí

Dítě a jeho psychika

• vhodnou organizací a laskavým přijetím, usnadnit novým dětem vstup do mateřské školy
  • rozvíjet komunikativní dovednosti a kultivovaný projev

Dítě a ten druhý

• vést děti k navozování kontaktů mezi sebou navzájem

Dítě a společnost

• rozvíjet schopnost žít ve společenství ostatních lidí, přizpůsobit se, spolupracovat, přináležet ke společenství ve třídě, škole

Dítě a svět

• vytvářet vztah k místu a prostředí, ve kterém dítě žije

ŘÍJEN

TÉMA I.        BAREVNÝ PODZIM S VEVERKOU ČIPERKOU

Podtéma 2.         Přichází podzim

• BARVY PODZIMU A ZAJÍMAVÉ TVARY V PŘÍRODĚ  - druhy stromů, keřů a jejich plody, sběr přírodnin, tvoření z přírodnin, ochrana přírody
  • DARY ZAHRADY, ZAHRÁDKY A POLE - ovoce, zelenina, význam pro zdraví, pozorování práce na poli, v zahradě
  • POZNÁVÁME PŘÍRODU VŠEMI SMYSLY  - pozorujeme, ohmatáváme, ochutnáváme, čicháme, posloucháme
  • NA NÁVŠTĚVĚ NA STATKU  - domácí a hospodářská zvířata

V tomto období se zaměříme na poznávání podzimní přírody. Budeme si všímat stromů a keřů, jejich plodů a postupně zbarvujících se listů. Využijeme těchto darů přírody ke tvoření a podzimní výzdobě školky. Naučíme se ohleduplnému chování v přírodě. Dozvíme se, jak a proč třídit odpad.

Budeme sledovat podzimní práce lidí na polích a v zahradách. Ochutnáme různé druhy zeleniny a ovoce (vyrobíme si např. mošt, kompot, zavařeninu, upečeme závin, koláč, dort, uvaříme ovocné knedlíky). Povíme si o významu ovoce a zeleniny pro naše zdraví.

Budeme poznávat domácí a hospodářská zvířata a jaký význam mají pro člověka.

Budeme nadále spolupracovat s firmou AGRO CS a.s. Česká Skalice na programu „Malý zahradník“. V darovaného kompostéru budeme stále vrstvit přírodní odpad a v průřezu kompostéru pozorovat, jak se tráva, listí, kompostovatelný odpad z kuchyně postupem času mění a jak vzniká kvalitní půda, kterou zjara upotřebíme k pěstování. Mobilní záhonky připravíme na zimu. Do truhlíků po balkonových květinách vytvoříme podzimní aranžmá z přírodnin. Vyrobíme si strašidélka z vypěstovaných dýní. Uklidíme zahradu.

OBLASTI:

Dítě a jeho tělo

• osvojovat si návyky k podpoře osobní pohody

Dítě a jeho psychika

• rozvíjet řečové schopnosti a jazykové dovednosti receptivní i produktivní, využívat k tomu vyprávění podle skutečnosti i podle obrazového materiálu
  • zpřesňovat a kultivovat smyslové vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně logickému (pojmovému)
  • rozvíjet paměť, pozornost, představivost a fantazii

Dítě a ten druhý

• podporovat dětská přátelství

Dítě a společnost

• kultivovat mravní a estetické vnímání, cítění a prožívání motivované podzimní přírodou  a jejími plody

Dítě a svět

• osvojovat si jednoduché poznatky o světě a životě, o přírodě a jejich proměnách

kalendář akcí

dnes, pátek 30. 9. 2022
zataženo 13 °C 8 °C
sobota 1. 10. slabý déšť 14/6 °C
neděle 2. 10. slabý déšť 14/9 °C
pondělí 3. 10. zataženo 15/7 °C

Září víno vaří - říjen víno pijem.

Svatý Jeroným, bez dřeva zatopil.

Dnes je 30.9.2022

Svátek má Jeroným

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den překladatelů

Projekty a dotace