Vítání občánků  - PÁTEK 3. 7. 2020

Sraz ve škole v 15 hodin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Upozornění pro rodiče.

 
Středa 24. 6. jede ŠD do Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Odjezd linkovým autobusem v 13 hod, návrat v 15, 44 hod. ke škole.
Čtvtek 25. 6 .-  pouze pro 1. ročník - rozloučení s projektem " Od podzimu do jara, čeká na nás pohádka" setkání v místní knihovně.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

KVĚTINY NA LOUCE

Dlouhý stonek, bílý květ, co má uvnitř žlutý střed.

Uhádnete za vteřinu? Mám na mysli .............................. ?

Mají rovnou sedm krás, zná je jistě každý znás.

Krásně jemné bílé vlásky mají v louce ............................. ?

Nedřív žlutá, potom bílá, s chmýřím lehkým jako víla.

Utrhneme pro Elišku krásně žlutou ............................... ?

Z květů odvar léčí, pít ho, to vždy zdraví svědčí!

Pije ho i Emílek, je to pravý .................................... ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Květina, kterou ani mráz nespálí.

Pranostika  -  Pankrác, Servác, Bonifác – často květy klidí (ledový muži 12. – 14. 5. )

Postup – na šířku  barevného papíru vystřihneš 15 proužků ( proužek je široký 1 cm ). Vystřihneš dvě žlutá kolečka, která si vytvoříš pomocí kružítka, nebo obkreslíš malou skleničku. Okvětní lístky přeložíš a spoje slepíš pevným lepidlem. Po zaschnutí nalepíš na jedno z koleček společně s obarvenou špejlí jako stonek. Celé zakryješ druhým kolečkem a máš HOTOVO.


 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

KVĚTINA NA VÝZDOBU POKOJÍČKU, KUCHYNĚ ….

Postup : na bílý papír obkreslíš ruku ( asi 12 krát  - buď jednotlivě, nebo si přeložíš několik papírů najednou) tím vytvoříš okvětní lístky.Vystřihneš je a nalepíš na podklad. Z jiné barvy vystřihneš vnitřek kytky a nalepíš. Stonky a listy domaluješ pastelkou, fixou nebo temperou.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Měsíc KVĚTEN

Nauč se malovat květinu jedním tahem ( nejdřív podle návodu, pak  zkus květinu namalovat zpaměti )

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Upečte si s dětmi na ohni „hady“ – chutnají i baví!

Nelekejte se, nebudu vás navádět k odchytu tuzemských plazů . K přípravě pečeného „hada“ budeš potřebovat půl kila hladké mouky, 2 dcl vody (lze eventuelně přidat), ½ dcl olivového oleje, 1 lžička soli (hotové těsto můžete ochutnat a dosolit), ½  prášku do pečiva. Těsto bude křehčí, přidáte-li místo oleje kvalitní sádlo. Trváme-li na koření, je výběr pouze na vás. 

Všechny ingredience důkladně propracujte ve velké nádobě do konzistence měkčí modelíny. Potom tvořte větší kuličky (asi jako dětská pěst), ty pak dlaněmi válíte či mnete do podoby dlouhých válečků; čím je váleček tenčí, tím lépe se propeče. 

Hotové „hady“ namotáváme okolo klacku, bud těsně, nebo s malými rozestupy mezi závity. Důležité je neopékat „hady“ nad plameny, ale nad sálavými uhlíky, vždy rovnoměrně a s trpělivostí. 

Lehčí varianta :Hada můžete v nouzi připravit i z koupeného chlazeného těsta na pizzu, ale není to ono!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Svatého Jiří vylézají hadi a štíři 24. 4. 

 

Pomůcky – barevný papír, nůžky, pevné lepidlo, pastelky, fixy.

Postup – vystřihni si větší množství stejných proužků a slep je do „vánočního řetězu.“ Jednotlivé spoje slep ještě jedním proužkem napříč, ať je had pevnější. Vystřihneš hlavu hada a vložíš ji do posledního oka a zalepíš společně s jazykem dohromady. Pastelkou, či fixou dozdobíš. Přeji šikovné ručičky.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Soutěž – ZDRAVÁ 5 – tentokráte z domu, každý sám za sebe.

SOUTĚŽ UKONČENA !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zábava se židlemi 17. 3.

Jednoduchá, ale dětmi oblíbená aktivita, ke které vám stačí obyčejná, ovšem bytelná židle. Děti na židli mohou vylézt, vyskakovat nebo ji prolézat. Někdy dám dvě židle k sobě, na ty navážu provázek a společně s dětmi ho bez doteku musíme podlézt. Provázek samozřejmě stále snižujeme a snižujeme.Nebo můžete ze židlí postavit slalom. Zdolávejte ho po čtyřech, v dřepu nebo plazením.

Pětiminutovka s písmenky 18. 3.

Kolik věcí ve vaší domácnosti začíná na písmenko L a jsou tak lehké, že se dají shromáždit na postel v ložnici? Lžíce, lahev na vodu, lis na česnek .... no schválně! Nastavte budíka na pět minut a nechte děti, ať přemýšlejí a běhají s nápady do vaší ložnice. Po pěti minutách se sčítá, odměňuje a také se věci vracejí na své místo.

Košíková 19. 3.

Tohle je bleskovka, jejíž příprava trvá pět minut a pak máte o zábavu postaráno na hodně dlouho. Jak na to? Stačí prostě zmačkat noviny nebo archy jakéhokoliv papíru. Postavte doprostřed místnosti židli, na ní hrnec a snažte se do něj strefit. Nebo hrnec nemusí být ani na židli. Házet se dá i zády k hrnci, mezi nohama, s jedním okem zavázaným jako pirát .... Otestujte to!

Lupiči v galerii 20. 3.

Do místnosti označené jako galerie dejte obraz. Kdo se na něj chce kouknout, musí zaplatit vstupné ( třeba kartička, která se hledá na půdě, 5 dřepů, písnička ...) Na obraz se mohou hráči dívat, jak chtějí dlouho, nesmějí si však nic malovat. Z galerie jdou do padělatelské dílny, tam na vlastní čtvrtku malují kopii obrazu. Kdo bude mít nejvěrnější?

Kdo ví víc 23. 3.

( dva hráči nebo dvě dvojce ) Určete si téma, třeba značky aut, a pak střídavě říkejte názvy. Fiat, Škoda, Toyota, Tatra......  Když už jeden neví nic dalšího, druhý získá bod. Témata jsou libovolná : kniha, co jsem četl, ptáci, dinosauři, zpěváci, města ........

Potřebujete - Obrázek - originál, čtvrtky, tužky, gumy, pastelky, kartičky na vstupenky.

Co se změnilo 24. 3.

Všichni si dobře prohlédnou místnost a pak jdou za dveře. Vedoucí hry zatím v místnosti něco změní - přeřídí hodiny, otočí hrnek, vymění židli za křeslo a podobně. Všichni vejdou dovnitř se zavřenýma očima, na povel začnou hledat. Příště mění ten, kdo si rozdílu všimne jako první.


Amos ( jeden hráč a víc ) 25. 3.

Potřebujete 6 kostek s písmeny. Můžete si polepit klasické dřevěné kostky samolepkami. Hodíte všech 6 kostek a snažíte se z hozených písmen složit co nejvíce slov, předem se domluvte, jaké slovní druhy a tvary se uznávají. Za každé použité písmeno máte bod. Hrát můžete sami se sebou, nebo třeba dvě dvojce proti sobě. Kostky nejsou nutné, můžete i vylosovat kartičky s písmeny.
Příklad - hodili jste   D-I-N-L-E-V   Složit můžete slova len, lev, led, div, Nil, vidle, lid ( 23 bodů )

 

Kuželky trochu jinak 26. 3.

Tohle vůbec není tak snadné, jak to zprvu vypadá. K pasu si přivaž provázek, na jeho konec, který by měl sahat zhruba 5-10 centimetrů nad kolena připevni propisku, obyčejnou tužku, fixu nebo co máš po ruce. Pak se snaž tužkou strefit do hrdla láhve, kterou máš postavenou mezi nohama. Ať je vše napínavější, může ti někdo měřit čas.
Pomůcky - provázek, propiska, lahev, stopky
 

Poslepu 27. 3.

Zavažte hráčům oči a
- dejte jim ohmatat šišku, minci, vidličku, kamínek, knoflík. Kdo uhodne, co je to?
- nechte je naplnit krabičku zápalek hlavičkami na jednu stranu, na čas
- nechte je hádat zvuky - poťukání dvěma lžičkami, rozevření zipu, zamíchání karet, roztržení papíru. ...
- očichej, ochutnej a poznej, sůl, pepř, kmín, majoránku, skořici, cukr atd.
- postavte co nejvyšší věž z kostek - jako závod, nebo společně.
Potřebujete : šátky, koření, různé předměty
 


Překážková dráha 30. 3.

Podlézt pod stolem, přeskočit židličku, vyběhnout po schodech a zase dolů, udělat kotrmelec na matraci, skočit pětkrát přes švihadlo, zalézt do spacáku a zase vylézt. Na to vše stačí stopky na měření času, jedna místnost a překážky.
 

Šestý smysl 31. 3.

Postupně říkáme různá témata (barva, číslo, město ...) a každý hráč vždy napíše slovo, o kterém se domnívá, že ho napíší také ostatní. Vždy přidělíme tolik bodů kolikrát se dané slovo vyskytovalo.
 

Duben 1. 4.

Apríl je jednou v roce, takže pokud máte poťouchlou duši a chcete dnes něco vyhrát, doplň zbytek dubnové pranostiky. Pršívá-li 1. dubna, bývá ????
Odpovědi volej na tel. č. 606 415 304. Vyhrává první.
 

Sardel 2. 4.

Namícháme karty tak, aby tam byla jedna červená a jinak samý černý. Kdo má červenou je sardel, ostatní jsou sardinky. Po té se rozmístíme po místnosti a zhasneme. Všichni hráči syčí, jenom sardel někam zaleze a je potichu. Kdo najde sardel, tak se k ní přitulí a přestane syčet. Kdo syčí poslední, tak prohrál, protože se nemohl k nikomu tulit.
Potřeby - karty
 

Je pravda, že....?  3. 4.

Každý hráč dostane určitý počet sirek. Poté říkáme různé výroky a hráči sází,zda je to pravda či lež. Kdo se strefí, tomu sebereme sirku. Kdo již nemá sirky, prohrál.Potřeby - vlastní inteligence, sirky.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Velikonoční týden.

Modré pondělí

symbolizuje blížící se Velikonoce. Podle tradice bylo v tento den lidem zakázáno vykonávat jakoukoliv práci.

Maminka vyjde ze dveří a ptá se Pepíčka "Pepíčku, proč krmíš slepice čokoládou???" A Pepíček odpoví "To aby snášely Kinder vajíčka."

 Žluté úterý

často najdeme pod názvem Šedivé ůterý. A tento den hospodině uklízely a vymetaly pavučiny.

Babička : ,, Brzy budou Velikonoce. Kubo, půjdeš na kočičky?" ,,Těžko! Táta říkal, že mám na holky ještě čas."

Škaredá středa

název Škaredá středa je odvozen od slova škaredit se a tak se traduje, že kdo se bude v tento den mračit - zůstane mu to po celý rok.
 
Pepíček přijde ze školy a ptá se:,,Mami, nejsou dneska náhodou Velikonoce?",,Ne, ty budou až za  týden. Proč se ptáš?" ,,No, že jsem si vykoledoval pětku...."

Zelený čtvrtek

V tento den se má jíst špenát, špenátová velikonoční nádivka, nebo pít čím dál tím oblíbenější zelené pivo.
O Velikonocích:,,Teto, ty vajíčka se ti nějak srazily, ne?" ,,Kdepak vajíčka, ty zdražily," vysvětluje teta, ,,to jsou obarvené ořechy..."

Velký pátek

Vstaňte před východem slunce a jděte hledat poklady. Na Velký pátek se na několik hodin otvírají poklady země ve skalách, sklepeních a jeskyních. Pokud se někdo nechá bohatstvím okouzlit tak, že zapomene na čas, skála se zavře a nešťastník v ní zůstane na celý rok uvězněn.
Nebuďte smutní, že nemáte peníze, jsou přeci věci, které se za žádné peníze koupit nedají. No, napadá mě třeba živý dinosaurus.
...............................................................................................................................................................................................................

JARNÍ HÁDANKY

1. Nekřtěňátko nekřtěné, dvakrát na svět zplozené, pěkně zpívá, žák není, peříčko má, pták není.  ???  (Vejce a kuře)
2. Chodí v koruně, král není, nosí ostruhy, rytíř není, má šavli, husar není, k ránu budívá, ponocný není. ??? (Kohout)
3. Sedí panna v okně, suknička ji mokne. Přijde pán kapitán, hlavičku ji utne. ??? (Cibule)
4. Jede, jede lovec, má červený konec. Kam ten konec strčí, všude voda crčí. ??? (Kačer)