606 731 185

ZŠ a MŠ Studnice, okr. Náchod

Zábavné úkoly pro předškoláky

Náměty pro rodiče:

Každý z těchto úkolů děti něčemu učí, procvičují své poznatky, schopnosti a dovednosti.

1. Společně si doma zahrajte PEXESO nebo jiné společenské hry.

2. Sestav složitější PUZZLE (60 - 100 dílků).

3. Nakresli nebo namaluj veselý obrázek podle fantazie (co si vymyslíš). Nezapomeň správně držet tužku (štětec) ve třech prstech a nespěchat. Pod obrázek se podepiš. Ve školce si jej rádi prohlédneme.

4. Poslechni si pohádku, dávej dobrý pozor, aby sis ji dobře zapamatoval/a a zkus ji rodičům převyprávět. Třeba na dobrou noc před spaním. Při mluvení nespěchej a vyslovuj zřetelně.

5. Dobře si prohlédni svou oblíbenou hračku (např. plyšák, autíčko, panenka) a pokus se ji nakreslit, aby si byla alespoň trochu podobná. Zkus to samostatně.

6. Zkuste si třeba každý den společně zacvičit několik cviků pro zdraví a dobrou kondici. Nejoblíbenější cvik nás pak ve školce můžeš naučit. Také je dobré sportovat venku.

7. Každý den si procvičuj šikovnost jazyka a pusinky (gymnastika mluvidel), nenech je zahálet. Při výslovnosti sykavek (CSZ, ČŠŽ) nestrkej jazýček mezi zuby, správně vyslovuj. Společně si říkejte různá slova, věty, co vás napadne, co uvidíte doma okolo sebe, při prohlížení knížky, na procházce.

8. Nauč se nějakou básničku. Budeme se těšit, že nám ji ve školičce řekneš. Třeba se ji pak společně naučíme. V tomto případě, prosíme rodiče o napsání textu básničky.

9. Zpívejte si společně písničky, s těmi je vždycky veseleji. Můžete přidat rytmizaci tleskáním, pleskáním, dupáním, hrou např. na plechovku. Kdo bude mít chuť, dostane ve školce „mikrofon“ a může si zahrát „na zpěváka“.

10. Určitě už doma zvládáš samostatně mnoho praktických činností a pomáháš rodičům (např. uklízení nádobí, příprava jednoduché svačiny, úklid stolu po jídle, pomoc při vaření, uklízení bytu, činnosti na zahradě). To je dobře, tím se také připravuješ do školy a do života.

11. Každý den trénuj správné držení příboru při jídle. Nezapomeň, že nůž drží vždycky ta šikovnější ruka (kterou držíš tužku).

12. „Kdo si hraje, nezlobí!“ Zaměstnáme a procvičíme ručičky a z papírové ruličky (od toaletního papíru) pomocí stříhání a lepení vytvoříme např. nějaké zvířátko nebo velikonoční ozdobu (fantazii a kreativitě se meze nekladou).

13. Zkus určit, které písmenko (hlásku) slyšíš na začátku určitého slova a které na konci. Zahrajte si hru: „Čím slovo začíná (končí)“ nebo „Vymysli slovo na….. (třeba M)“. Hrajte hry se slovy a hláskami.

14. Na procházce s rodiči si všímej změn v přírodě, zajímavostí okolo sebe a povídej o nich.

15. Zahrajte si výbornou hru na procvičení postřehu a paměti: „Co pod šátkem zmizelo“ (nebo je přidané). Vyložíme na stůl asi pět menších předmětů (počet se může zvyšovat), prohlédneme si je a pak zakryjeme šátkem. Určená osoba tajně odebere jednu věc. Po odkrytí šátku se pokoušíme určit, která věc na stole již není - která zmizela.

16. Vymysli si krátký příběh a zahraj rodičům divadélko (např. pomocí maňásků, hraček, vyrobených loutek z papíru, jak budeš chtít).

17. Využij zábavných pracovních listů pro cvičení grafomotoriky a dalších oblastí.

18. Porovnej dva téměř stejné obrázky a najdi drobné rozdíly.

kalendář akcí

dnes, pondělí 29. 4. 2024
zataženo 20 °C 11 °C
úterý 30. 4. jasno 22/14 °C
středa 1. 5. jasno 22/12 °C
čtvrtek 2. 5. zataženo 22/12 °C

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Na Petra mučedníka je dobře vysazovat zelí na pole.

Dnes je 29.4.2024

Svátek má Robert

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance
  • Světový den imunologie
  • Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Projekty a dotace